X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Domain Whois Sorgulama Nedir ?

AnasayfaYazılarAlan Adı (Domain)Domain Whois Sorgulama Nedir ?

Whois (Alan Adı Sorgulama), domain’in (alan adının örn: domainadi.com ya da IP numarasının ait olduğu kişi ve/veya kuruluşun (firmanın) bilgilerini içermektedir. Domain’in kayıt ve süresinin bitiş tarihi, host edildiği firmanın name server bilgileri de yer almaktadır.

Mesela domainadi.com domaini kimin adına kayıtlı mail adresi telefon numarası domaini host eden hosting firmasının name server (ns) bilgilerini gösteren bir sorgulamadır. Bu tip sorgulamaları aşağıdaki adreslerden yapılabilmektedir.

Ayrıca domain adı almak istediğide domain’in daha önceden alınıp alınmadığını bu şekilde sorgulayarak öğrenilebilir.

Internic www.internic.net .aero, .arpa, .biz, .com, .coop, .edu, .info, .int, .museum, .net, ve .org

ARIN www.arin.net

AfriNIC www.afrinic.net

LACNIC lacnic.net

RIPE www.ripe.net

DodNIC www.nic.mil .mil

whois.biz www.whois.biz .biz

TRNIC www.nic.tr Türkçe alan adları .tr

Projelerinizi hayata geçirmeden önce kayıt etmek istediğiniz Alan Adı (Domain Name) isminin kayıtlı olup olmadığını, eğer daha önce kayıt edildi ise de kim tarafından kayıt edildiğini öğrenmek istiyorsanız Domain Whois Sorgulama hizmetimizi kullanabilirsiniz.

Whois Sorgulama, Türkçe açıklamak gerekirse (Alan Adı Sorgulama) herhangi bir Domain isminin örn: domainadi.com ya da 89.78.54.125 vb. IP numarasının ait olduğu kişi, kuruluş ve/veya (firmanın) bilgilerini içeren bilgi kümesidir. Bunun yanı sıra Domain Whois Sorgulama işlemi sayesinde Domain Kayıt tarihi ve süresinin bitiş tarihi, host edildiği firmanın Name Server bilgileri, teknik yönetici, sorumlu kişi bilgileri de öğrenilebilmektedir.

Whois Sorgulama sonucu örneği vermek gerekirse, mesela domainadi.com domaini kimin adına kayıtlı, mail adresi, telefon numarası, domaini host eden hosting firmasının name server (ns) bilgilerini gösteren bir sorgulamadır. Bu tip sorgulamaları aşağıdaki adreslerden yapılabilmektedir.

Whois Sorgulama Neden Yapılır ?

Whois Sorgulama işlemi, kişisel web siteniz, ürününüz için yapılacak web sitesi gibi projelerinizde ihtiyacınız olan Domain ismini satın almak istediğinizde yapacağınız Domain Sorgulama işlemleri sonuçlarında, çok sık olmasa da bir başkası tarafından kaydedilen ve sizin ihtiyacınız olan Alan Adı çeşitlerini kontrol etmek için kullanacağınız bir sistemdir. Whois Sorgulama Sistemi sayesinde herhangi bir domain isminin ilk tescil tarihi, yenilenme tarihi, bitiş tarihi, sahip bilgileri vb bilgilere erişebilirsiniz.

Whois Sorgulama Sonucu Çıkmıyor ?

Herhangi bir örnek:  burhost.com Domain ismini sorguladığınızda herhangi bir bilgiye ulaşamıyorsanız, bu sistemsel bir özelliktir. Son yıllarda Whois Gizleme işlemi Resmi olarak ücretli şekilde sunulmaktadır. Bu sebeple herhangi bir Domain ya da Alan Adı Whois Sorgulaması yapıyorsanız ve herhangib ir bilgiye erişemiyorsanız, sorguladığınız Domain sahibi, kişi, firma, kurum, kuruluş vb. Domain Whois Gizleme özelliği kullanmaktadır.


Powered by WISECP
Top