0542 322 16 16
Dil Seçin
tr

Domain

Anasayfa » Domain

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Domain, internet kullanıcılarının web (internet) sitelerine ulaşmak için girdikleri isimlere verilen addır. Domain adları bir defa 1-10 yıl süre ile kayıt edilebilmektedir. Domain adları .com, .net, .org, .info, biz, .gen.tr, .tv, .com.tr, .gov, .edu, .net.tr, .org.tr, .k12.tr vb. değişik uzantılarda olabilmektedirler.

Dünya genelinde en popüler olan ve en fazla kullanılan domain uzantısı .com olmakla birlikte, jenerik domain uzantıları içersinde de ilk tercih edilen domain uzantısı .com‘dur.

Domain (Alan Adı) Çeşitleri

com – Ticari faaliyet gösteren şirketlere aittir.

gov – Devlet teşkilatları ve kamuya aittir.

edu – Eğitim ve öğretim kurumlarına aittir.

gen – Kişisel siteler için verilir.

net – İnternet servis sağlayıcılarına aittir. (.com uzantısı kayıtlı olan domainlere alternatif olarak kullanılmaktadır.)

org – Vakıf, dernek, oda ve sivil toplum örgütlerine aittir.

mil – Askeri kuruluşlara aittir. int – Uluslararası kuruluşlara aittir.

Turkiye tarafindan verilen alan adları

com.tr (Sirketler içindir, ticaret sicil belgesi istenmektedir.)

net.tr (ISP) Internet Service Provider – Internet Servis Sağlayıcı firmalar içindir.)

gen.tr (Genel kullanım içindir, belge istenmemektedir.)

nom.tr (Kişisel kullanım içindir, belge istenmemektedir.)

org.tr (Vakıf, dernek, partiler içindir, belge istenmektedir.)

gov.tr (Devlet kuruluşları içindir, belge istenmektedir.)

edu.tr (Üniversiteler içindir, belge istenmektedir)

k12.tr (Okullar içindir, belge istenmektedir.)

.tr Domainler İçin İstenen Belgeler

Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için, aşağıdaki üç maddede sözü geçen belgelerden herhangi bir tanesi, Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı, Türk Patent Enstitüsü‘nden alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası‘ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” ya da “Ticari Sicil Gazetesi”, Ad-soyad.com.tr için, kimlik bilgileri ile birebir uyuşan alan adı başvurularında belge gerekmemektedir. Ancak, kimlik bilgileri ile başvurulan alan adının birebir uyuşmaması ya da Mernis sistemine bağlanırken teknik bir problem oluşması halinde, T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ya da üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir web sayfasından alınan çıktının fotokopisi.

“.tr” uzantılı alan adı başvuruları sırasında, firmamıza iletilmesi gereken form, dilekçe, ticari evrak, nüfus cüzdanı vb. belgelerin faks aracılığı ile iletilmesi durumunda, belgelerin üzerine özellikle ilgili alan adının okunaklı bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Domain Sorgulama

Domain Sorgulama, internet üzerinde gerçekleştirmek istediğiniz projelerinizin isimlerini belirlemek için araştırma yapmanıza imkan sağlayan bir hizmettir. Domain Sorgulama işlemi basit ve ücretsiz olarak sunulan bir hizmet olmakla birlikte, sınırsız olarak gerçekleştirebileceğiniz Alan Adı sorgulamasıdır.