X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıHostingHosting Nedir ?

Hosting Nedir ?

Hosting Nedir ?

Hosting, web sitelerinde ve mobil uygulamalarda yayınlanmak istenen sayfa, resim, döküman ve benzeri materyallerin internet sitesine giren kullanıcıların erişebilmesi için tutulmuş olduğu bilgisayarlardır. Hosting barındırma hizmetinin sağlandığı bilgisayarlar ev, işyeri, ofislerimizde kullanmış olduğumuz internet bağlantılarından çok daha hızlı olarak internet erişimine sahiptirler. Yüksek hızda internet erişimi olan bu bilgisayar sunucuları sürekli olarak çalışır durumdadırlar. Kısaca özetlemek gerekise hosting, web sitesi, mobil uygulama, e-gazete, e-ticaret sitesi ve internette erişim sağladığımız her içeriğin barındırılmış olduğu bilgisayarlardır.

Hosting Ne İşe Yarar ?

İnternet üzerinde erişimimiz olan oyun, uygulama ve her türlü içeriğin barındırılmış olduğu web siteleri, Hosting hizmetini sağlayan sunucular yüksek hızda internet erişiminin yanı sıra 7/24 aktif halde olan bu hosting sunucuları web sitelerinin daima erişilebilir olması için barındırılmakta ve kesintisiz olarak çalışmaktadır. Kesintisiz ve hızlı çalışması amacıyla çeşitli donanım ve yazılımlar sayesinde güçlendirilen hosting sunucuları, kişi, firma, şirket, kurum ve kuruluşların taleplerine göre yapılandırılabilmektedir.

Sürekli, hızlı ve kesintisiz hizmet sağlamak amacıyla geliştirilen hosting sunucularında barındırılan web siteleri, mobil uygulamalar, mobil oyunlar ve benzeri materyaller hostinglere, kontrol panelleri belirli programlar sayesinde yüklenebilmektedir. Hostinglere yüklenen dosyalar boyutlarına göre yer kaplamaktadır. Bu boyutlar hosting hizmeti sunan firmaların müşteri istek ve taleplerine göre Hosting Paketleri oluşturması gereksimini doğurmaktadır.

Web sitelerinin barındırıldığı Web Hosting sunucuları bu hizmeti sunan veri merkezleri (DATACENTER) ismi verilen alanlarda barındırılmaktadırlar. Hosting sunucularının barındırılmış olduğu (DATACENTER) merkezleri yangın, sel, deprem, elektrik kesintisi gibi olumsuzluklara karşı özel olarak tasarlanan alanlar olmakla birlikte yüksek güvenlik önlemlerine sahip bölgelerdir. Bu sunucuların barındırıldığı (DATACENTER) yapılarına sadece veri merkezinden hizmet alan firma yetkilileri kendilerine ayrılmış olan alanlara ve kendi sunucularının bulunduğu bölümlere girebilirler. Hosting sunucuları donanımsal ve güvenlik olarak daima en üst seviyede korunmaktadır.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgilere ek olarak, hosting hizmeti kendi bilgilsayarınızda bulunan bir belge, döküman, resim vb. içeriklere 7/24 aktif olan bir bilgisayarda barındırılması ve kullanıcıların bu içeriklere istediği zaman istedikleri yerden oluşabilmesine olanak sağlayan bir hizmettir. Bir diğer ismide barındırma hizmeti olan hosting hizmeti 7/24 aktif olmakla birlikte kullanıcıların erişim sağlamak istedikleri bilgi, belge ve içeriklere hızlı olarak erişebilmesini sağlamalıdır.  Hosting hizmetinde kullanıcılar web sitesinde bulunan sayfalar arasında hızlı olarak gezebilmelidir. Yavaş olan web siteleri kullanıcıların beklemesine ve web sitesinde vakit geçirmesini engellemektedir. Son olarak belirtmeliyiz ki, web hosting hizmetinde verileriniz periyodik olarak belirli aralıklarla yedeklenmelidir. Yedekleme hizmeti veri kaybı yaşamamanız için en önemli unsurdur.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(22 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top