X
X

Alan Adı (DOMAIN)

AnasayfaYazılarAlan Adı (Domain)Alan Adı (DOMAIN)

Alan Adı (DOMAIN), web sitelerinin ismi ve adresidir. Alan Adı (DOMAIN) olmayan sitelere erişim sağlamak için her web sitesine özel olarak üretilen ve atanan IP adresleri kullanılır. Alan Adı (DOMAIN) örnek vermek gerekir ise, şuan da bu içeriği okumuş olduğunuz web sitesinin adı burhost.com'dur. İnsanların web sitelerine ulaşabilmesi için Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer gibi web tarayıcılarına bir domain adresi girmelidirler.

Dünya genelinde ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) isimli organizasyon tarafından gözetlenen domainler .com, .net, .org, .com.tr, .biz, .info vs. olarak sınıflandırılmaktadırlar. Alan Adı (DOMAIN) uzantıları ülkelere ve temsil etmiş olduğu ürün, kurum, kuruluş ve benzeri projelere göre adlandırılabilmektedirler. Belirlemiş olduğunuz domain isminin başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgi sahibi olmak için Domain Sorgulama işlemi yapmalısınız.

Alan Adı (DOMAIN) seçimi web siteleri ve projeler açısından en önemli unsurdur. Alan Adı (DOMAIN) Kayıt işlemlerinden önce Domain Name isminizin ürünüze, projenize uygun, akılda kalıcı ve kolay telafuz edilebilir olarak seçilmesi gerekmektedir. Telafuzu zor ve akılda kalıcı olmayan domainler projelerinizin kısa zamanda tanınabilirliğini engelleyebilmektedir. Domain Tescil işlemlerini gerçekleştirmeden önce domain isminizi hayata geçireceğiniz proje, ürün, marka gibi içerikle uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Alan Adı Domain Name, en az 1 en fazla ise 10 yıl olarak tescil edilebilmektedir. Web sitelerinin belirli bir adres aracılığıyla çalışmasını sağlayan alan adları, gerçekleştirilen Domain Tescil işlemleri sonrasında tescil edilen süre ve bilgiler doğrultusunda tescil işlemlerini yapan kişi, firma, kurum ve kuruluş başka hiç kimse tarafından kullanılamazlar. Tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından işlemleri gerçekleştirmiş olduğunuz firmanın size sağlamış olduğu kontrol paneli üzerinden alan adınızın Süre Uzatma, Yenileme, Transfer, Whois, Whois Gizlilik Koruması, DNS, Name Server ve diğer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Alan Adı Domain Name işlemleri bu yetkiye sahip firmalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Sorgulamış olduğunuz alan adı tescil etmeye müsait ise Domain Kayıt işlemleri öncesinde alan adınızı kaydedeceğiniz firmanın bu konuda bilgi sahibi ve güvenilir olup olmadığı konusunda iyi araştırma yapmalısınız. Bilgisiz, tecrübesiz ve güvenilir olmayan firmalar aracılığıyla yapacağınız Domain Kayıt işlemleri sonrasında sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle Domain Name kaydınızı güvenilir firmalar aracılığıyla gerçekleştirmelisiniz.


Top