0542 322 16 16
Dil Seçin
tr

Domain Transferi Nasıl Yapılır ?

31.10.2017
Domain Transferi Nasıl Yapılır ?

Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır ?

Domain Transferi Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

1. Domainin admin kontak mail adresine erişiminiz olduğundan emin olmalısınız. Transfer işlemleri e-mail onay tabanlıdır ve e-mail adresinize Transfer işlemini onaylamanız gereken bir e-mail gelecektir. Yani, Domain Tescil işlemleri sırasında belirtmiş olduğunuz e-mail adresine erişim hakkınız yoksa Domain Transferi işleminiz başarısız olacaktır.

2. Domain adınızın kullanım süresinin dolmadığından emin olunuz. Transfer işleminizi; Domain Kayıt sürenizin dolmasından en az 30 gün önce başlatmanız, işlemlerin yetişmesi açısından önemli bir detaydır. Domain Taşıma işlemleri öncesinde kullanım sürenizi kontrol etmeyi unutmamalısınız.

3. .com, .net, .org, .info, .biz ve .us transfer işlemleri Domain Transfer Onay Kodu gerektirmektedir. Transfer Onay Kodunu (Authentication Code) mevcut Transfer etmek istediğiniz Domain ismini kayıt ettiğiniz firmayla iletişime geçerek ya da, firma Domain Kontrol Paneli üzerinden Domain Transfer Anahtarını temin edebilirsiniz.

4. *Kaydedildiğinden/yenilendiğinden bu yana 45 günden az geçmiş domainlerin transferleri sırasında, Universal Kayıt Sistemi‘nin aldığı yeni karar sonrasında, domain süresine 1 yıl eklenmemektedir. 45 günden eski domainlerin transferleri sonucunda domain süresi 1 yıl uzatılacaktır.

5. Domaininizin mevcut kaydedici firma (Registrar) tarafından kilit altında (Locked) olmadığından emin olunuz. Pek çok Registrar firması güvenlik önlemleri sebebiyle domainlere otomatik kilit koymaktadırlar. Mevcut Registar (Kaydettiğiniz) firmanızla görüşerek ya da Domain Kontrol Paneli üzerinden varsa Domain Transfer Kilidi özelliğini kaldırınız.)

6. Domain transferi işlemi sonunda domaininizin süresine otomatik olarak 1 yıl daha kullanım süresi eklenmektedir.

Domain Transferi

Domain Transferi Nasıl Gerçekleştirilir ?

Domain Transferi Aşağıdaki İşlemlerden Oluşmaktadır;

1- Öncelikle Transfer etmek istesiğiniz domainlerinizin ilk olarak kayıt edildiği, eski kayıt firmasının web sitesine giderek hesabınıza giriş yapın.

2- Üye Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Transfer etmek istediğiniz domainler için eski kayıt firması hesabınızdaki panel üzerinden, eğer varsa, domain transfer kilitlerini kaldırın. Bu işlem önemlidir. Domain Transfer Kilidi özelliği kaldırılmaz ise Domain Transfer işlemi gerçekleşmez.

3- Transfer etmek istediğiniz domainler için eski kayit firmasının web sitesi üzerinden, her bir domain için ayrı ayrı olacak şekilde, Transfer Kodu / Epp Key ya da Auth Key alın. Domain Trasfer Kodu Oluşturma işlemleri sırasında alacağınız kodları bir yere kayıt etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

4- Transferleri onaylayabilmek için, ilgili domainlerin Domain Whois Bilgileri içersinde yer alan yetkili mail adreslerinin sizin tarafınızdan erişilebilen çalışan mailler olmasına dikkat etmelisiniz. Bu mail adreslerine erişim sağlayamıyorsanız transfer işlemlerine başlamadan önce bu mailleri kendi özel mail adresiniz ile değiştirin.

Eski Domain Kayıt Firması İle İşiniz Kalmadı

5- Domaininizin ilk kayıt edildiği firma üzerindeki işlemleri tamamladıktan sonra www.mp.burhost.com sitemize kullanıcı adı ve şifreniz yardımıc ile giriş yapın.

6- Müşteri Paneli alanına giriş yaptıktan sonra üye bilgileriniz yardımıyla panele giriş yapın. Sistemimize giriş yaptıktan sonra hizmetlerimiz arasında bulunan Domain Sorgulama panelimiz üzerinden transfer etmek istediğiniz domain isimlerini yazarak sorgulama aşamasına geçin.

7- Transfer uygunluğu kontrolünden sonra, her bir domain için yukarıda 3. adımda aldığınız transfer anahtarlarını girin. Bu işlemi dikkatli bir şekilde yapmalısınız, Transfer Kodu anahtarılarınız doğru olmaz ise işlem yapılamaz.

8- Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra Domain Transfer İşlemleri tamamlanmış olacaktır. Transfer işlemleri sonrasında DNS (Domain Name Server) alanlarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

BurHOST firmamız ile işiniz bitti.

Bu aşamadan sonra:

9- BurHOST firmamız tarafından transferi onayladığınıza dair İngilizce bir mail alacaksınız. Bu mailin içersinde “Approve Transfer” yazan linke 1 kere tıklayın, sonrasında bir web sitesi açılacak ve “Transfer Approved” yazacaktır.

Eğer 1‘den fazla Domain Transferi gerçekleştirecekseniz her bir domain için gelen tüm maillerde bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir.

10- Eski kayıt firmanızdan domainlerin kendilerinden BurHOST firmasına transfer olacağına ilişkin İngilizce bir mail alacaksınız. Bu mail içersinde “Accept/Approve Transfer” ve “Cancel Transfer” linkleri olacak. “Accept/Approve” transfer linkine tıklayıp, transfer isteklerinizi eski kayıt firmaniz üzerinden onaylayın. Her bir domain için bu işlemi tekrarlayın.

11- Bu onaylardan sonra işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. En fazla 48 saat içinde domain transferleriniz gerçekleşecektir ve BurHOST firmamızdan yetkili mail adresinize transfer işlemlerinin onaylandığına/tamamlandığına ilişkin bir mail alacaksınız.

Transfer ettiğiniz domainlerin kayıt süreleri, transfer işleminin tamamlanmasının ardından, transfer işlemlerini gerçekleştirdiğiniz Domain isminiz BurHOST firmamızın Domain sistemi üstünden 1 yıl daha uzatılmış olacaktır.

Dış Domain Transferi Nasıl Yapılır ?

Dış Domain Transfer işlemi, Tescil ve Kayıt hizmeti sunan firmalar arasında yapılan Domain Taşıma işlemlerine verilen isimdir. Domain Transfer işlemlerinde ödenen ücret karşılığında Domain isminiz 1 yıl uzatlmaktadır. Yani ödeyeceğiniz ücret Alan Adı ürününüz için transfer etme ücreti değil, Kullanım Süresi Uzatma ücretidir. Dış Domain Transfer işlemlerini yukarıda belirttiğimiz şekilde sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Dış Domain Transferi işlemlerinde en önemli detaylar arasında Domain Transfer Kodu ve E-mail adresine erişimiz olmasıdır. Bu detaylara sahip olduğunuzda Transfer işlemlerinizi sorun yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz.

Domain Transferi Yardım

Domain Transferi Yardım konularında bilgi sahibi değil iseniz, https://www.mp.burhost.com/ web sitemizde yer alan Müşteri Paneli bölümündeki Destek Merkezi bölümünden iletişime geçerek ücretsiz olarak yardım alabilirsiniz.

İç Domain Transferi Nasıl Yapılır ?

İç Domain Transfer işlemleri aynı firmada kayıtlı olan fakat farklı kullanıcıların sahip olduğu müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. İç Transfer işlemlerinde sistemimizde kayıtlı olan üyelerimiz Domain Transfer işlemleri daha kısa sürede ve ücretsiz olarak gerçekleştirebilmektedir. İç Domain Transfer işlemlerinde de Destek Merkezi üzerinden yardım alabilirsiniz.

Domain Transfer İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Domain Transfer Kodu erişiminizin olmalıdır.
  • Domain bilgilerindeki e-mail adresiniz erişilebilir olmalıdır.
  • Domain kalan kullanım süreniz en az 30 gün olmalıdır.
  • 30 günden az kalan sürelerde işlemler yetişmeyebilir.
  • Kayıt/Yenileme 45 günden az geçmiş ise 1 yıllık uzatma uygulanır.

Ürün Görselleri

Domain Transferi Neden Yapılır ?

Domain Transferi çok fazla kullanılan bir işlem olmamakla birlikte, bazende çok ihtiyacınız olacak bir hizmettir. Domain isimlerinin kayıt ve tescil işlemleri hizmeti sunan IPS (Internet Servis Sağlayıcı) firmalar arasında yaşanan fiyat politikaları sebebiyle ihtiyaç duyulan Domain Transfer işlemi, sahibi olduğunuz Domain isimlerinizi BurHOST firmamızdan uygun fiyatlara kaydettiğinizde ihtiyacınız kalmayacak bir işlemdir.

Domain Transferi Merak Edilenler
Domain Transfer Etmek Ücretli midir ?
Domain Transfer İşlemleri konusunda en fazla merak edilen, hususlardan biri de Dış Domain Transfer işlemler esnasında ödenen ücretlerdir. Bu ücretlendirme transfer ücreti değil, ürününüz için Kullanım Süresi Uzatma ücretidir. Transfer işlemi yapacak kullanıcılar tarafından ekstra bir ücret olarak görünün bu faturalandırma ücretinde ürününüzün kullanım süresi 1 yıl uzatılmış olur.
Domain Transfer İşlemleri Ne Kadar Sürer ?
Domain Transfer işlemleri firmalar arasında gerçekleştiği için en geç 48 saat içersinde gerçekleşmiş olur. İşlemleri başlattıktan sonra transferin gerçekleşmemesi sebebiyle endişeye kapılmamalısınız. Domain Taşıma işlemleri sistemler üzerinden güvenlik aşamaları ile gerçekleştirilir. Yukarıda vermiş olduğumuz adımları doğru olarak yaptıktan sonra size kalan firmaların transfer işlemlerini gerçekleştirmesini beklemektir.
Domain Transferi Sonrasında Ne Yapılır ?
Domain Transfer işlemleri gerçekleştikten sonra yapmanız gereken bir şey yoktur. Fakat biz her ihtimale karşı Domain ismininizde tanımlı olan DNS (Name Server) ve İsim, Soyisim, Telefon Numarası, E-mail Adresi gibi Domain Sahip bilgilerini kontrol etmenizi önermekteyiz.

Domain Transferi Nasıl Yapılır ? Bilmiyorum, Ne Yapmalıyım ?

Domain Transfer işlemleri esnasında karşılaşacağınız her türlü sorun ve problem için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Teknik Destek ekibimiz Domain Taşıma işlemleriniz için size ücretsiz olarak yardımcı olacaktır. Ekibimiz Transfer işlemlerinin her aşamasında sizi ayrıca bilgilendirecektir.

Domain Kampanyası
Domain isminizi ucuz fiyatlarla hemen kaydedin!
Bursa Domain Firmaları arasında en uygun fiyatlarla Domain Satın Alma işlemi yapabileceğiniz BurHOST, işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirmektedir.

Domain Tescil ve Domain Kayıt hizmeti almak için güvenebileceğiniz bir firma ile çalışmak istiyorsanız, BurHOST Internet Hizmetleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Sektördeki tecrübesi ve güvenilirliği ile Bursa Domain Şirketleri araştırmasında da öne çıkmaktadır.

İhtiyacınız olan Ucuz Domain seçeneklerimizi sınırsız ve ücretsiz olarak sunduğumuz Domain Sorgulama sistemimiz üzerinden kontrol edebilir, karar verdiğiniz taktirde kısa süre içersinde Kayıt edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Domain Fiyatları konusunda merak ettiklerinizi de Domain Fiyat Listesi içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Yeni bir Web sitesi, E-ticaret, Kişisel Blog, Kurumsal Web Sitesi ya da farklı projelerinizi temsil etmesi için ihtiyacınız olan Domain (Alan Adı) hizmeti için firmamızı tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük illeri arasında yer alan Bursa‘da İnternet Servis Sağlayıcı olarak faaliyet gösteren ve Bursa Domain Firmaları arasında tercih edilebilirliğini her geçen gün arttıran firmamızdaki iş ortaklarımız arasında sizi de görmek isteriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN