0542 322 16 16
Dil Seçin
tr

Domain Nedir ? Domain Nasıl Alınır ?

31.10.2017
Domain Nedir ? Domain Nasıl Alınır ?

Domain Nedir ?

Domain, internet kullanıcılarının web (internet) sitelerine ulaşmak için girdikleri isimlere verilen addır. Her internet sitesi bir domain sayesinde çalışmaktadır ve internet siteleri içersinde bulunan makale, veri, resim, video vb. materyaller domain uzantısının ilişkilendirildiği web hosting paketlerinde barındırılmaktadır. İnternet sitelerinin erişilebilir olması için kaydedilen domain isminin DNS uzantıları yardımı ile ilgili hosting ya da sunucuya yönlendirmesi gerekmektedir. Hostinglere yönlendirilen DNS uzantıları ise IP (Internet Protokol) adresleri ile eşleşmektedir.

Dünya genelinde kullanılan tüm Domain isimleri ICANN firması tarafından kontrol edilmektedir. Dünya üzerindeki domainlerin denetleyicisi durumunda olan ICANN, Register edilen tüm domainlerin detay ve bilgilerini kendi veritabanında kayıt altında tutmaktadır.

Domain bir defa kayıt edilmektedir ve değişik uzantalarda olabilmektedirler. Domain Kayıt süresi 1-10 yıl arasında yapılabilmektedir. Dilerseniz 1 yıl olarak kaydedip her yıl sonrasında yenileme yapabilir, dilerseniz 1-10 yıl arasında kayıt yapabilirsiniz. Projenizin Google, Yaani, Yandex, Bing gibi arama motorlarında popüler olmasına yardımcı olması amacıyla Domain Tescil işlemlerinizi gerçekleştirirken en az 2-3 yıl olarak yapmanızı öneririz.

Domain Ne İşe Yarar ?

Domain, her web sitesi için özel olan bir alan adıdır. Domain isimleri kullanıcıların web sitelerine daha kolay erişebilmesini sağlamakla birlikte, firma, marka, isim soyisim ve ürünleri temsil eden keliemelerden oluşmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse domainler web sitelerine erişim sağlayabilmek için köprü görevi gören isimlerdir. Domainler sayesinde web tarayıcılara nereye gitmek istediğimizi bildiririz ve bu sayede web sitelerini ziayeret ederiz.

Domain isimleri, sadece kayıt eden kişiler tarafından kontrol edilebilimektedir. Domain isimleri Dünya genelinde ICANN olarak adlandırılan bir merkez üzerinden takip edilmektedir. ICANN tüm Dünya genelindeki Domain isimlerinin kaydını tutar ve denetler.

1-10 yıl arası sürelerle tescil edilebilen Domain isimlerinde, com.tr, net.tr, org.tr ve benzeri uzantılarda Marka Tescil Belgesi, Nüfus Cüzdanı, Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kaydı, Faaliyet Belgesi, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi içeriğinde yayınlanmış olan Ticaret Ünvanı İlanı gibi belgeler ile tescil edilebilmektedir.

Domain Nasıl Alınır ?

Domain almak için öncelikle bu hizmeti sunan BurHOST gibi kaliteli ve güvenilir firmalar ile çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Domain Kayıt Firmaları arasında uzun yıllardır hizmet veren BurHOST, sektördeki rekabet ortamına ortak olmadan daima uygun fiyatlarla Domain Kayıt işlemlerinizde size yardımcı olmaktadır. Firmamız Domain Tescil işlemlerinizi Dünya‘nın önde gelen Domain Registration şirketleri ile gerçekleştirmiş olduğu çözüm ortaklığı anlaşmaları ile resmi ve güvenli olarak gerçekleştirmektedir. Firmamızdan kayıt edeceğiniz Domain isimleri ve bilgileriniz daima en güvenli şartlarda resmi olarak kayıt altına alınmaktadır.

Domain almak için öncelikle Müşteri Paneli sistemimize giriş yapmalısınız. Firmamızda üyeliğiniz yok ise saniyeler içersinde üye kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra Domain Sorgulama panelimize giderek satın almak istediğiniz domain isminizi sepetinize ekleyerek kısa sürede işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Domain, (Alan Adı) satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar arasında firma güvenilirliği gelmektedir. Bursa Domain Firmaları arasında uzun süredir Domain Satış hizmeti veren BurHOST firmamız, Domain Satın Alma işlemlerinini güvenli olarak yapmanıza olanak sağlamaktadır. bağlantılı bir Domain satın almalısınız. Domain (Alan Adı) Tescil Etme ve Satın Alma işlemlerinizi en kısa sürede sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Domain (Alan Adı) Çeşitleri Nelerdir ?

com – Ticari faaliyet gösteren şirketlere aittir.

gov – Devlet teşkilatları ve kamuya aittir.

edu – Eğitim ve öğretim kurumlarına aittir.

gen – Kişisel siteler için verilir.

net – İnternet servis sağlayıcılarına aittir.

org – Vakıf, dernek, oda ve sivil toplum örgütlerine aittir.

mil – Askeri kuruluşlara aittir. int – Uluslararası kuruluşlara aittir.

Türkiye Tarafindan Verilen Alan Adları Hangileridir ?

com.tr (Şirketler içindir, ticaret sicil belgesi istenmektedir)

net.tr (Ispler içindir,)

gen.tr (Genel kullanım içindir, belge istenmemektedir)

nom.tr (Kişisel kullanım içindir, belge istenmemektedir)

org.tr (Vakıf, dernek, partiler içindir, belge istenmektedir)

gov.tr (Devlet kuruluşları içindir, belge istenmektedir)

edu.tr (Üniversiteler içindir, belge istenmektedir)

k12.tr (Okullar içindir, belge istenmektedir)

Domain İsmi Nasıl Olmalıdır ?

  • Domain kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.
  • Domain mümkün olduğunca tek kelimeden oluşmalıdır.
  • Domain marka, firma, ürün ismi ile aynı olmalıdır.
  • Domain projenizi temsil eden en önemli detaydır.
  • Domain seçimi yaparken araştırma yapılmalıdır.

Domain Özellikleri

Domain, web sitelerine erişebilmek için gerekli olan en önemli detaydır. Domainler sayesinde kullanıcılar web sitelerine Google Chrome, Firefox vb. web tarayıcılarda örnek: www.burhost.com şeklinde yazarak ulaşabilmektedir. Domainler olmasa idi, kullanıcılar web sitelerine örnek: 93.89.44.789 gibi IP Adresi ile giriş yapmak zorunda kalacaktı. Bu sebeple her web sitesi için belirlenen IP adreslerini aklımızda tutmamız gerekecekti. Bu da beynimizin daha fazla veriyi içinde bulundurmasına ve bizimde bir çok karmaşık IP adresini hafızamızda tutmak zorunda bırakacaktı.

Domainlerin kullanılması ile birlikte DNS (Domain Name System) ismi verilen ve Türkçe‘si Alan İsimlendirme Sistemi olan sistem sayesinde her web sitesinin IP adresini aklımızda tutmamıza gerek kalmamıştır. DNS daha detaylı açıklamak gerekir ise geçmiş yıllarda hepimizin evinde olan ve canımız sıkıldığında dahi kurcaladığımız sarı renkli ALTIN REHBER (Telefon Numarası Defteri) görevini yapan ve internet üzerindeki web sitelerinin telefon rehberliğini yapan bir sistemdir.

DNS sayesinde domain isimleri IP adresine dönüştürülerek bilgisayar ve benzeri sistemlerle çalışan cihazlar arasında iletişim kurulması sağlanır. Kısaca özetlemek gerekir ise DNS herhangi bir web sitesi ile cihazlarınız arasındaki iletişimin sağlanması için kullanılan bir köprüdür. DNS Sistemi olmasaydı her web sitesi için örnek: 98.58.741.265 benzeri bir çok IP adresini aklımızda tutmamız gerekecekti.

Domain Nasıl Yönetilir ?

Domain Yönetimi, önceki yıllarda bu işlemlerden uzak ve bilgi sahibi olmayan bir çok kişi tarafından sorun olmaktaydı. İnternet ve Teknoloji ortamında yaşanan gelişmeler sayesinde Domain Yönetimi klavye kullanmayı bilen herkes tarafından kolayca yapılabilir oldu. Fakat, her ne kadar klavye kullanmak yeterli olsa da, DNS, Name Server, Whois ve benzeri işlemleri gerçekleştirebilmek için Domain Yönetimi konusunda az da olsa bilgi sahibi olmalısınız.

Firmamız müşterileri arasındaysanız, Basit ve Kolay kullanıma sahip olan Domain Yönetim Paneli sistemimiz üzerinden Domain işlemlerinizi kısa sürelerde sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Domainler Hakkında Merak Edilenler
Domain Fiyatları ?
Domain Fiyatları, bu hizmeti sunan Domain Kayıt Şirketleri tarafından belirlenmektedir. Domain isimlerinin Dünya üzerindeki merkezi ICANN tarafından belirlenen fiyatlar sektördeki firmalara çeşitli fiyatlarla sunulmaktadır. Domain Fiyatları her firmada farklı olmakla birlikte, bu fiyatlar genellikle Domain Tescil şirketilerinin uygulamış oldukları Kar Marjı miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Domain Fiyatları hususunda genel bir bilgi vermek gerekir ise, farklı olarak görünen Domain Fiyatları firmalar arasındaki rekabetten ve sunmuş oldukları hizmet kaliteli ve benzeri unsurlar sebebiyle yaşnmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse Domain Tescil işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken husus, hizmetin satın alınacağı firmanın sektör tecrübesi ve kolay ulaşılabilir olmasıdır. Ucuz Domain satışı yapan firmalar arasında kaliteli ve güvenilir firmalar olmakla birlikte, Teknik Destek, Domain Kontrol Paneli, Domain Özellikleri gibi işlemlerin yanı sıra, isteklerinize cevap veremeyen firmalarla da karşılabilirsiniz.
Domain Fiyatları Neden Değişir ?
Domain Fiyatları üzerindeki değişkenlikler genellikle Kur Artışı sebebiyle yaşanmaktadır. Dünya üzerinde ICANN tarafından kontrol edilen Domain Uzantıları tahmin edileceği üzere Döviz Kuru tutarlarına göre belirlenmektedir. Firmalar maliyet sonrasında belirlemiş oldukları oranlarla tutarları belirlemektedir. Şöyle ki, Domain Kaydı sonrasında en önemli olan husus, Domain Tescil işlemini gerçekleştirdiğiniz firmanın güvenilirliği ve Domain ürününüzde yapacağınız Name Server Oluşturma, DNS Yönlendirme, Transfer, Süre Uzatma, Whois Gizliliği ve benzeri işlemlerin anlık olarak Kolay Yönetilebilir olan Domain Paneli üzerinden gerçekleştirilebilir olmasıdır.
Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
Domain satın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında Register (Kayıt) işlemlerinin gerçekleştirileceği firmanın sektör tecrübesi ve güvenilirliği gelmektedir. Domain Tescil işlemleri gerçekleştirilirken sizden bir takım bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler isim soyisim, telefon numarası, e-mail adresi, kişisel adres ve benzeri bilgilerdir. Kayıt etmiş olduğunuz Domain isimleri üzerinde yapacağınız işlemlerde özellikle Domain Transferi işlemlerini bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz. Şöyle ki, Domain Kaydı sonrasında en önemli olan husus, Domain Tescil işlemini gerçekleştirdiğiniz firmanın güvenilirliği ve Domain ürününüzde yapacağınız Name Server Oluşturma, DNS Yönlendirme, Transfer, Süre Uzatma, Whois Gizliliği ve benzeri işlemlerin anlık olarak Kolay Yönetilebilir olan Domain Paneli üzerinden gerçekleştirilebilir olmasıdır.
Domain Tescil Kampanyası
Domain İsminizi Ucuz Fiyatlarla Kayıt Edin!
.com, .net, .org, .info, .tv, .com.tr, .name, .biz gibi binlerce değişik Domain uzantılarını uygun fiyatlarla geç kalmadan tescil edin.

Domain Tescili işlemlerinizde Kolay Yönetilebilir Domain Kontrol Paneli hizmetimiz sayesinde işlemlerinizi kısa sürede yapabilir, istediğiniz ve Müsait (Kayıt Edilebilir) durumda olan Domain ismi ve uzantılarını güvenle kayıt edebilirsiniz. Domain Kayıt işlemi öncesinde Domain Sorgulama sistemimizi kullanarak sınırsız olarak Domain Araştırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt etmek istediğiniz Alan Adı seçeneğini belirlediğinizde Domain Kayıt işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirmek için Domain Kayıt panelimizi kullanabilirsiniz. İşlemlerinizi esnasında vereceğiniz bilgiler KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) kapsamında sistemimizde güvenli olarak saklanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN