X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan Adı (Domain)Subdomain Nedir ?

Subdomain Nedir ?

Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir ?

Subdomain (Alt Alan Adı) uzantıları web sitelerinin arayüzünden ayrı olarak oluşturulabilen alanlarda kullanılmaktadır. Yani bir web siteniz varsa blog.siteniz.com, forum.siteniz.com şeklinde farklı siteler açabilirsiniz. Subdomain özelliği genellikle birbirinden farklı projelerin bulunduğu web sitelerinde tercih edilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse siteniz.com adresinizden bağımsız olarak dilediğiniz kadar farklı web sitesine sahip olabilir ve bu web sitelerini ana domain isminiz üzerinde bir araya getirebilirsiniz.

Diyelim ki, bir web siteniz var, bu web sitesinde ürünlerinizin tanıtımın ve satışını gerçekleştiriyorsunuz. Ürünlerinizi Yurtdışında da satmak istiyorsunuz. Bu aşamada yapmanız gereken ürünlerinizin satışını yapmak istediğiniz ülke uzantısında bir Subdomain açmak ve sitenizi bu dilde oluşturmak. Örnek olarak ürünlerinizi Almanya'da satmak istiyorsanız de.siteniz.com şeklinde bir Subdomain oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz Subdomain isminiz üzerinde istediğiniz düzenlemeleri gerçekleştirerek ürün satışına başlayabilirsiniz.

Subdomain özelliği geçtiğimiz yıllarda çok fazla kullanılmamaktaydı. Bunun sebebi ise, Google, Yaani, Yandex, Bing vb. ara motorlarının Subdomain'leri alan adı olarak değerlendirmemesi ve arama sonuçlarında göstermemesidir. Arama motorlarının algoritmalarında yapmış oldukları değişiklikler sonrasında Subdomain özelliği kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Subdomain (Alt Alan Adı) Nasıl Açılır ?

Subdomain (Alt Alan Adı) uzantılarını hosting paneliniz üzerinden kısa sürede oluşturabilirsiniz. Subdomain oluşturmak için öncelikle hosting panelinize giriş yapmalısınız. Hosting paneliniz cPanel, DirectAdmin, Plesk vb. hangisi ise, panelinize giriş yaptıktan sonra menüyü incelediğinizde Subdomain oluşturma alanını göreceksiniz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(31 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top