X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıSQLSQL Nedir ?

SQL Nedir ?

SQL Nedir ?

SQL, veritabanı yönetimini ve tasarlanmasına olanak sağlan bir sistemdir, Açılımı (Structured Query Language) ve Türkçesi'de Yapılandırılımış Sorgu Dili olan SQL, bilgisayar ile yakından ilgilenen hemen hemen herkesin verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılmaktadır. SQL sayesinde verilerin üzerinde esnek ve hızlı olarak işlemler gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bu okuduğunuz makale bir veritabanından SQL yardımıyla seçilerek size sunulmaktadır. Yani internette sorgulamış olduğunuz herşey bir veritabanını da kaydedilip SQL yardımıyla sorgulanarak size sunulur.

SQL Nasıl Çalışır ?

SQL veriler üzerinde hızlı işlem yapılabilmesini sağlarken, SQL sayesinde büyük veriler üzerinde de hızlı ve kolay olarak sorgulama ve sunum işlemleri gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle büyük boyutlarda bilginin bulunduğu web siteleri, mobil uygulamalar ve bilgisayar programları SQL sayesinde kolaylıkla veritabanı yönetimi yapılabilmesini sağlar.

Özellikle yüksek ziyaretçi ve kullanıcı kitlesine sahip olan okul, hastane, banka, kurum, kuruluş, sosyal medya platfornları, e-ticaret siteleri gibi sitelerin sahip olduğu büyük boyuttaki veritabanlarında en fazla dikkat edilmesi gereken husus verilerin düzenli ve sürekli olarak erişilebilir olmasıdır. Bu gibi web siteleri için veritabanı en önemli arşivdir. Kullanıcılar sitelere ve sistemlere giriş yaptıklarında bütün bilgileri SQL yardımıyla veritabanı üzerinden aktarılmaktadır. Veritabanının düzenli olması ve doğru şekilde kategorize edilmesi kullanıcıların arama sonuçlarına ve doğru bilgilye daha kısa sürede ulaşmasını sağlarken, bir yandan da depolama konusunda da gereksiz sarfiyatı ortadan kaldırır.

Buna örnek vermek gerekirse öğrenci bilgi sistemleri en fazla verinin bulunduğu sistemler arasında yer almaktadır. Öğrenciler bilgi sistemine giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerine ve daha önceki derslerini ve geçmiş yıllarına ati olan ders notlarına erişim sağlayabilirler. Bu verilerin hızlı bir şekilde öğrenci ekranına gelebilmesi için Veritabanı bilgilerinin düzenli olması ve SQL Sorgu ve değişiklik işleminin en kısa sürede gerçekleşmesi gerekir. SQL sizin uzunca vakit harcamanız gereken işlemleri gruplandırarak en kısa sürede veritabanına kaydeder ve istendiği anda tekrardan ulaşılabilmesine imkan tanır.

SQL Neden Kullanılır ?

Gerek web siteleri, gerek e-Devlet Kapısı gibi resmi portallar, Facebook, YouTube gibi büyük miktarlarda verinin bulunduğu internet ortamlarında biriken kullanıcı bilgileri her geçen gün daha fazla büyümekte ve depolanıp saklanması konusunda da büyük maliyetler ortaya çıkarmaktadır. Örneğin, Türkiye'de her birimizin kullanmış olduğu e-Devlet Kapısı sistemine giriş yaptığınızda size ait olan her türlü bilgiye ulaşabilmektesiniz ve bu veriler üzerinde (kısmi) olarak değişiklikler gerçekleştirebilmektesiniz. Bu bilgilere ulaşabilmeniz ve değişiklik yapabilmeniz için SQL yapmış olduğunuz işlemleri sizin adınıza veritabanına kaydeder. Kısacası SQL internet üzerinde gerçekleştirmiş olduğumuz tüm işlemleri gerekli olan veritabanına kaydedilmesine ve değişiklikler yapılmasını sağlayan bir yazılımdır. SQL yazılımının kullanılma sebebi ise, kullanıcılara kısa sürede işlem sağlamakla birlikte, verilerin saklanmasında kolaylık sağlaması, verilerin saklanması için gereken maliyetleri düşürmesi ve sistem görevlilerine işlem değişikliklerini kısa sürede ve karmaşa yaşanmadan düzenleme imkanı sağlamasıdır.

SQL Yazılımları Hangileridir ?

MySQL

MySQL Nedir ? Dünya'nın önde gelen yazılım şirketlerinden hatta, Dünya'nın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft'un ardından 2'inci olarak bu alanda liderliğe oynayan ve son verilere göre 120.000 üzerinde çalışanı, 145 ülkede 380.000 üstünde müşterisi bulunan Oracle firması tarafından geliştirilen MySQL yazılımı günümüzde en popüler ve en fazla kullanılan SQL yazılımıdır. GPL lisansına sahip olması hem ücretsiz hem de açık kaynak kodlu olmasıyla tercih edilebilirliğini arttıran MySQL, Genel Kamu Lisansı kısıtlandığında ikinci bir lisanslama özelliğini de barındırmaktadır. Genel olarak Linux altında sorunsuz denecek kadar sağlıklı ve verimli olarak çalışan MySQL yazılımı, çoklu dil seçeneği, esnek yapısı ve son güncellemsinde sunulan alt sorgulama özelliğiyle göz doldurmaktadır. MySQL yazılımı günümüzde online olan tüm mecralarda kolaylıkla kullanılabilirken, tablo, yordam ve görüntülüme gibi özellikleri desteklemektedir.

MSSQL

MSSQL Nedir ? Microsoft çatısı altında geliştirilen ve lisans zorunluluğu bulunan MSSQL yazılımında bir çok hosting firması bu lisanslama bedelini karşılamaktadır. Fakat yüksek boyutta veriler depolandığında bu lisanslamada size ekstra ücret zorunluluğu doğabilmektedir. Özellikle .NET ve ASP dili ile oluşturulan web siteleride kullanılan MSSQL kullanım kolaylığı sebebiyle tercih edilmektedir.

Microsoft SQL Server

Microsoft SQL Server Nedir ? yukarıda bilgi verdiğimiz MSSQL yazılımının da geliştiricisi olan Microsoft tarafından geliştirilen ve Sunucu Yazılımı olarak bilinen Microsoft SQL Server günümüzdebir çok versiyona sahiptir. Son güncellemesinde sunulan veri yönetimini kendi kendine ayarlaması ve kapalı kalma konusunda da sorun yaşanmaması en fazla göze çarpan yeniliklerindendir. Microsoft SQL Server yazılımının son güncellemesinde ''Master Data Services'' adı verilen bir veri yönetim sistemi de kullanıcılara sunulmuştur.

Firebird

Firebird Nedir ? Borland tarafından geliştirilen ve Interbase 6.0 isimli veritabanının açık kaynak kodlu biçime sokulmasıyla ortaya çıkan ve Alert özelliği sayesinde birbirinden farklı olan veritabanı tablolarını kendi sisteminiz üzerinden izlemenize olanak sağlayan Firebird yazılımının bugüne kadar yayımlanan tüm sürümleri ücretsiz olarak sunulmuştur. Türkçe dil desteği de bulunan Firebird yazılımı günümüzde çok büyük boyuttaki veritabanlarında bile çoğunlukla tercih edilmiştir.

Access

Access Nedir ? Dünya'nın en büyük yazılım firması olan Microsoft firması tarafından geliştirilen ve genellikle micro yani küçük web siteleri ve uygulamalarda tercih edilen Access yazılımı, büyük boyutlu veritabanı işlemlerinizde sizi yarı yolda bırakabilir. Access veritabanı yazılımının en büyük özelliği mobil olarak bilinen taşınabilirliği, verilerinizi istediğiniz kişi/kişilere ulaştırmanıza olanak sağlamaktadır.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(27 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Powered by WISECP
Top