X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan Adı (Domain)NS (Name Server) Nedir ?

NS (Name Server) Nedir ?

Domain isimlerinde kullanılan NS (Name Server) Kaydı Nedir ve NS (Alt İsim Sunucusu) Oluşturma konusunda bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Domain (Alan Adı) isimlerinin sorgulanması esnasında kullanılan isim sunucularına verilen isim olan NS (Name Server) adresleri kullanmış olduğunuz Hosting ve Sunucu ürününüze atanan size özel IP adresleri ile eşleştirilmektedir.

Web sitelerinin barındırılığı Web Hosting ve Sunucu hizmetinin bulunmasına yardımcı olan Name Server (NS) adresleri hizmet aldığınız (ISS) İnternet Servis Sağlayıcı firmalarca oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra dilerseniz domain isminize ait Name Server adresleri de oluşturabilirsiniz.

NS (Name Server) Oluşturma için öncelikle Hosting ya da Sunucu IP adreslerinizi bilmeniz gerekmektedir. IP adreslerinizi bilmiyor iseniz hizmet aldığınız firmadan talep edebilirsiniz.

NS (Name Server) adreslerine örnek vermek gerekirse ns.1.burhost.com - ns2.burhost.com adreslerini inceleyebilirsiniz. ns1.burhost.com adresine karşılık gelen IP adresi 00.00.00.000 olmakla birlikte, ns2.burhost.com adresine karşılık gelen IP adresi 00.00.00.001 olarak belirlenmektedir. Firmamız için vermiş olduğumuz IP adresleri örnek olarak belirlenmiştir.

Name Server adresleri sürekli olarak meşgul olmanızı gerektiren bir konu değildir. Kullanmış olduğunuz Hosting ve Sunucu hizmeti firmanızda ya da firma genel anlamda bir değişiklik yapmadığı süre boyunca tanımladığınız Name Server adresleriniz gerçerli olacaktır.

Domain Name Server Oluşturma

Domain ve Hosting hizmetini firmamızdan alıyorsanız Name Server oluşturmak için öncelikle sistemimize giriş yapmalısınız. Müşteri Paneli sistemimize giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan Alan Adlarım ya da üst kısımdaki Alan Adı seçeneğine tıklayarak NS (Name Server) oluşturmak istediğiniz alan adınızı seçmelisiniz. Alan adınızı seçtikten sonra Yönet butonuna ardından da DNS Yönetimi seçeneğine geçiş yapın. İlgili alana ulaştığınızda Name Server Yönetimi altında bulunan alana oluşturmak istediğiniz NS adlarınızı ve IP adreslerinizi tek tek girerek Name Server Ekle butonuna tıklayın.

Adımları dikkatle ve eksiksiz yaptığınızda NS (Name Server) Oluşturma işleminiz başarıyla gerçekleşecektir.

Name Server Oluşturma

Görselde bulunan NS Adresleri örnek olarak verilmiştir. Siz kendi domain isminize uygun adresler oluşturmalısınız.

c-Panel Name Server Oluşturma

Domain Üzerinde NS (Name Server) Oluşturma ve Tanımlama işlemi sonrasında ns adreslerinizin kullanılabilmesi için Hosting hizmetiniz üzerinde de bir takım işlemler gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemler için öncelikle Müşteri Paneli sistemimize giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan Ürün ve Hizmetlerim ya da ya da üst kısımdaki Ürün/Hizmet alanına tıklayarak Hosting ya da Sunucu ürününüzü seçmelisiniz.

 

Seçim yaptıktan sonra Hosting/Sunucu kontrol panelinize giriş yaparak dilerseniz arama bölümüne Name Server yazarak dilerseniz alt kısımda bulunan Zone Editor seçeneğine tıklayın. İlgili alanda A Record seçeneğenine tıklayın ve ardından Ad/Adres kısımlarını doldurun. İşlemleri yaparken 2 adet ns adresi oluşturcağınız için 2 adet IP adresini de biliyor olmalısınız.

c-Panel Name Server Oluşturma

İşlemler sonrasında Name Server adresleriniz sistemimizin yoğunluğuna bağlı olarak en kısa sürede aktif olacaktır.

Domain ve c-Panel NS (Name Server) Oluşturma hakkında bilgi sahibi değilseniz, sorun yaşamadan kısa sürede işlemlerinizin gerçekleştirilmesini istiyorsanız Müşteri Paneli üzerinde bulunan Destek Merkezi yardımı ile bize ulaşabilirsiniz. Firma personelimiz işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirip size bilgi verecektir.

Yukarıda verilen bilgilerdeki içerikler Domain Name Server Oluşturma sistemimizde kullandığımız Domain Kontrol Paneli doğrultusunda, Hosting Name Server Oluşturma ise c-Panel baz alınarak oluşturulmuştur. Yönetim panelleri firmaların kendine özgü olmak birlikte, DirectAdmin, CentOS Web Panel, WHM, Plesk vb. olarak farklılık göstermektedir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(2 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top