X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan Adı (Domain)Domain Name (Alan Adı) Nedir ? Nası...

Domain Name (Alan Adı) Nedir ? Nasıl Alınır ?

Domain Nedir ?

Domain Name, Dünya genelinde internet üzerinde bulunan web sitelerine erişim için kullanılan isimdir. Domain Name web sitelerinde gösterilmek istenen içeriklerin ziyaretçi ve kullanıcılara ulaşması için gereken başlıca hizmetlerin başında yer almaktadır.  Domain Name ismi olmadan web sitelerine sadece IP adresleri sayesinde ulaşılabilmektedir. Domain Name örnek vermek gerekirse şu anda bu makaleyi okumuş olduğunuz internet sitesinin ismi burhost.com'dur. Domain Name (Alan Adları) IP adresiyle olarak tabir edilen (sunucuların/serverların) birbirini tanımasına olanak sağlayan numara sistemlerinin daha basitlenştirilmiş ve akılda kalıcı olarak tanımlandığı halidir.

Domain, yani alan adları Dünya genelinde ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) isimli organizasyon tarafından gözetlenmektedir. ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) organizasyonu hangi domain adı uzantılarının kullanılabilir olduğunu belirterek domain adlarının nereye işaret ettiğini gösteren merkezi bir veritabanı bulundurur.

Örneğin burhost.com adresi Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge gibi herhangi bir web tarayıcısına yazıldığında web tarayıcısı bu adresi öncelikle IP adresine çevirir ve sonrasında ziyaretçileri bu IP adresine sahip olan (sunucu/server) olarak bilgisayarlara yönlendirir. Domain Name Kayıt edilirken ziyaretçi ve kullanıcıların IP adresini akıllarında tutamayacakları göz önünde bulundurarak akılda kalıcı Domain isimleri tercih edilmelidir. Domain Name satın alma işlemleri için bu hizmeti sunan BurHOST ve benzeri İnternet Servis Sağlayıcısı firmalara başvurabilirsiniz.

Domain Nasıl Alınır ?

Domain Name Kayıt işlemleri öncesinde dikkat etmeniz gereken en önemli husus kayıt işlemini gerçekleştireceğiniz firmanın tecrübeli ve güvenilir olmasıdır. Domain Name kayıt işlemini sonrasında tescil etmiş olduğunuz Domain Name üzerinde yapmak istediğiniz işlemler için çalışacağınız firmayla sürekli olarak iletişim halinde olmanız gerekecektir. Domain Name kayıt işlemli 1-10 arasında yapabileceğiniz bir kiralama işlemidir. Yani Domain Name (Alan Adı) hizmetini en az 1 en fazla 10 yıl olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Domain Uzantıları

Domain uzantıları .com, .net, .org, .com.tr, .info, .xyz gibi uzantılarla kayıt edilebilmektedir. Dünya genelinde en popüler olan domain uzantısı .com olarak bilinmektedir. Hem kısa hem de jenerik olması sebebiyle tercih edilen .com domain uzantısı internet üzerinde en fazla bilinen domain uzantısıdır. Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de .com daima ilk tercih edilen domain uzantısıdır. Son yıllarda ülkemizde resmi devlet kurumları .gov.tr, belediyeler ise .bel.tr olarak domain uzantılarını kullanmaktadır.

Domain Fiyatları

Domain Fiytaları, Dünya genelinde bir çok firma tarafında belirli kar oranlarıyla belirlenmektedir. Domain Fiyatları sanıldığının aksine firmalara çok fazla bir kazanç sağlamamakla birlikte, bir çok firma domain fiyatlarında çok düşük karlarla hizmet vermektedir. Bu düşük kar oranının başlıca sebebi her sektörde olduğu gibi (ISP) - (ISS) yani İnternet Servisi Sağlayıcı firmalar arasında oluşan rekabetten kaynaklanmaktadır. Firmamızın sunmuş olduğu domain hizmetinde uygulamış olduğu ücretler için Domain Fiyatları sayfamızı inceleyebilirisiniz.

İnternette yer alabilmek ve ziyaretçilerinize ulaşmak için bir web sitenizin olması, ve sitenizin de bir Alan Adı (Domain Name) ismi olmalıdır. İnternet dünyasında yer almak istiyorsanız BurHOST İnternet Hizmetleri firmamız Domain Name işlemleriniz için tercih edebileceğiniz güvenilir firmalar arasındadır. Profesyonel ekibi ile süreki olarak destek alabileceğiniz firmamız Domain Name Kayıt ve sonraki işlemlerinizi hızlı olarak gerçekleştirebilmenize olanak sağlamaktadır. Sizde internet dünyasında yer almak istiyorsanız Domain Sorgulama sistemimizi kullanarak istediğiniz Alan Adını kaydedebilirsiniz. Domain Name Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra basit kontrol panelimiz üzerinden Domain isminizle ilgili tüm işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Domain Name işlemlerinizde bilgi sahibi olmadığınız konularda destek sistemimiz aracılığyla bizimle iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(63 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top