X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan Adı (Domain)DNS (Domain Name System) Nedir ?

DNS (Domain Name System) Nedir ?

DNS (Domain Name System) Nedir ?

DNS, açılımı (Domain Name System) olan ve Türkçe karşılığı Alan Adı Sistemi olarak bilinmektedir. DNS internet üzerindeki web sitelerini ve sistemlerinin çalışmasını sağlayan hiyerarşik bir yapıyla dağıtılmış olan bir adlandırma sistemidir. İnternet üzerinde bulunan web sitesi, mobil uygulama, sosyal medya platformaları ve erişim sağladığımız tüm platformların kendine ati özel IP adresi tanımlıdır. DNS (Domain Name System) erişim sağlamak istediğimiz web siteleri için kullanmış olduğumuz (Domain) isimlerini www.burhost.com gibi, kendi yapısıyla IP adresine dönüştürmektedir. DNS (Domain Name System) olmasaydı her web sitesi için ayrı ayrı 93.89.17.225 gibi IP adresleri ezberlememiz gerekir.

Konuyu şu şekilde özetlemek gerekirse internet ortamında en çok kullanmış olduğumuz siteler e-Devlet Kapısı, Google, YouTube, Facebook, Instagram, Twitter başta olmak üzre her site için ayrı bir IP adresini ezberlememiz ve giriş yapmak istediğimizde Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Safari gibi web tarayıcıların adres bölümüne 93.89.17.225 gibi adresler yazarak erişim sağlayabilirdik. DNS (Domain Name System) web tarayıcınıza örnek olarak, www.burhost.com yazdığınızda bu işlemi sizin yerinize gerçekleştiren bir sistemdir.

Bir web sitesi kurmak istiyorsanız öncelikle Domain satın almanız gerekecektir. Domain isminiz web sitenizi ziyaret etmesini istediğiniz kişilere vereceğiniz www.siteniz.com olmakla birlikte, adiniz@domainadiniz.com gibi profesyonel e-mail adresleri için ihtiyacınız olan hizmetin bir parçasıdır. İnternet dünyasında yer almak ve projelerinizi hayata geçirmek istiyorsanız Domain Sorgulama sistemimiz üzerinden ihtiyacınız olan Domain ismini satın alarak web siteniz için gereken ilk adımı atabilirsiniz. Satın alacağınız Domain üzerinde web sitenizi inşaa etmeden önce de bir Hosting satın almalısınız. Hosting yani (Barındırma) hizmeti web siteniz içersinde yayımlamak istediğiniz makale, resim, video ve benzeri materyalleri saklayacağınız alandır. Bu alan Hosting Sağlayıcı firmalar tarafından çeşitli özellik ve seçeneklerle sunulan bir hizmettir. Hosting hizmeti web siteniz için en önemli unsurlardan biridir. Bu sebeple Hosting hizmeti almadan önce çalışacağınız firmanın hizmet kalitesi hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Hosting paketleri web sitelerinin içersinde barındırılan verilere göre Hosting Firlamarı tarafında çeşitli seçeneklerle hazırlanan bir hizmettir. Web siteniz için satın almış olduğunuz Hosting hizmeti ihtiyaçlarınız ve talepleriniz doğrultusunda anlık olarak hiç bir sorun yaşamadan paketler arasında geçiş yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Web siteniz için ihtiyacınız olan Hosting hizmeti çeşitlerini Hosting Paketleri sayfamızdan inceleyerek uygun olanı satın alabilirsiniz. Web Hosting paketlerimizde daima en iyi hosting sunucularını ve en güncel yazılımlarını kullandığımızdan emin olabilirsiniz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(50 defa görüntülendi. / 8 kişi faydalı buldu.)

Top