X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıcPanelcPanel Nedir ? Ne İşe Yarar ?

cPanel Nedir ? Ne İşe Yarar ?

cPanel, özellikle Linux Hosting kullanıcıları için tasarlanmış olan bir web hosting kontrol panelidir. Açılımı '' Control Panel'' olan cPanel yardımıyla web sayfalarında yapılması gereken tüm işlemler kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Dünya genelinde en popüler ve en fazla kullanıcı sayısına sahip olan cPanel, lisanslı olarak kullanılabilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda satışı gerçekleşen cPanel fiyatlarını daha önceki yıllara kıyasla bir hayli arttırmıştır. Rakipleri olan Plesk, DirectAdmin, Vdeck gibi web hosting kontrol panelleri ile arasında oldukça büyük bir fark olan cPanel, kolay güncellenebilirliği ve süreki olarak güncellenmesi sebebiyle Linux İşletim Sistemi ile % 100 e yakın bir uyum içinde çalışmaktadır.

cPanel Kontrol Paneli;

Otomatik Kurulumu, Hızı, Otomatik Güncellemesi, Kullanım Kolaylığı gibi özellikleriyle daima rakiplerinin önünde olmakla birlikte, Linux Web Hosting kullanıcılarının hızlı ve kesintisiz hizmet almasına olanak sağlamaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse cPanel uygulaması olmasaydı Linux Web Hosting üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin SSH Paneli olarak adlandırılan ve siyah renkli sadece kod ile çalışan bir paneli üzerinde, tek tek kodlar yardımıyla yapılması gerektiği gibi, bu işlemler hem vakit hemde emek gerektirdiği gibi web sitelerini ziyaret eden kullanıcılarında aksaklıklarla karşılaşmasına sebep olurdu.

cPanel kontrol panelinize http://siteadresiniz.com:2083 (https) de olabilir, http://siteadresiniz.com/cpanel (https) de olabilir, ya da web hosting firmanızın size vermiş olduğu IP adresi https://1.2.3.4:2083 olarak ulaşabilirsiniz.

cPanel İle Neler Yapılabilir ?

E-posta Hesabı Açma

cPanel ile domain isminize ait örnek: info@burhost.com gibi e-posta hesapları açabilir, otomatik cevaplayıcılar oluşturabilir, e-posta yönlendirme ve e-posta filtreleme gibi işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Web Site Yönetimi

cPanel yardımıyla hali hazırdaki web siteleriniz üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabilir ve içeriklerinizin tamamına FTP Programlarına ihtiyaç duymadan erişim sağlayabilir, dosyalarınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Web Sitesi Analizi

cPanel kontrol paneli sayesinde web sitenizin ziyaretçi sayısı, arama motoru kayıtları, kaynak kullanımı, ziyaretçilerin siteye giriş çıkış saatleri ve site içerisinde geçirdikleri süre gibi bir çok bilgiyi elde edebilirsiniz.

Diğerleri

Cron İşlemleri,  Mime Tipleri, Apache Handlers, SSL Yönetimi, Cgi Merkezi, Agora Shop, Java-Cgi Sohbet Odası gibi işlemleri cPanel kontrol paneli üzerinden kısa sürede ve kolayca yapabilirsiniz. cPanel uygulamasının eklenti sayısı her geçen gün artmakla birlikte kullanıcı sayısı da çoğalmaktadır.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(59 defa görüntülendi. / 5 kişi faydalı buldu.)

Top