X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıcPanelcPanel Cron Job Ayarı Nasıl Yapılır...

cPanel Cron Job Ayarı Nasıl Yapılır ?

cPanel'de Cron Job (Zamanlanmış Görev) ayarı nasıl yapılır, nasıl yapılandırılır, nasıl çalışır gibi konularda merak ettikleriniz için bir yazı hazırladık.

Günümüzde en fazla kullanılan Hosting kontrol panelleri arasında yer alan cPanel'de Cron Job ayarlarını nasıl yapacağınız hakkında yardıma ihtiyacınız varsa, detaylı olarak anlatımını bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle Cron Job Nedir ? kısaca bunu açıklayalım. Cron Job (Zamanlanmış Görev) anlamına gelmektedir. Cron Job görevleri özellikle otomasyon bazlı web siteleri ve portallarda kullanılan bir görev tanımlama aracıdır. Görev tanımlama işlemlerinde Fatura Oluşturma, Hizmet Askıya Alma, Hizmet Aktif Etme, Fatura Ödeme Hatırlatma ve benzeri işlemler sistem tarafından belirlenen zaman aralıklarında gerçekleştirilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse kullanmış olduğunuz yazılım Cron Job özelliğini destekliyorsa, yapacağınız görev tanımlamasıyla sisteminiz sizin yapacağınız işlemleri belirleyeceğiniz aralıklarda otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

cPanel'de Cron Job Ayarı Nasıl Yapılır ?

cPanel'de Cron Job ayarlarınızı yapılandırmak için öncelikle cPanel kontrol panelinize giriş yapmalısınız. cPanel girişi için hosting ya da sunucu hizmeti almış olduğunuz kişi/firma tarafından size verilen bilgileri kullanabilirsiniz. Bu bilgilere sahip değilseniz hizmet aldığınız firmadan talep edebilirsiniz. cPanel kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra, burası önemli, (Reseller Hosting) kullanmaktaysanız reseller hosting kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra HESAPLARI LİSTELE seçeneğinden Cronjob komutu tanımlayacağınız domain ismini seçmelisiniz. Reseller Hosting kullanmıyorsanız panelinize giriş yaptıktan sonra GELİŞMİŞ seçeneği altında bulunan CRON İŞLERİ seçeneğine tıklayın. Olurda CRON İŞLERİ seçeneğini bulamaz iseniz panelinize giriş yaptıktan sonra en üst kısımda bulunan arama alanına Cron Job yazın, Cronjob tanımlama paneli önünüze çıkacaktır.

Gelen ekranda Cron Job görevi tanımlaması için kullanmak istediğiniz seçenekleri göreceksiniz. Bu seçenekleri kendinize göre doldurduktan sonra kullanmış olduğunuz site/sistem/yazılım firması tarafından size verilen Cron Job komutunu en alt kısımda bulunan Komut: alanına ekleyerek Yeni Cron İşi Ekle seçeneğine tıklayın.

Bu işlemler sonrasında Cron Job tanımlama işlemlerini tamamlamış olacaksınız.

Örnek Cronjob Komutu

59 * * * * php -q /home/domainadiniz/public_html/cronjobs.php

Yukarıda verilen komutta sistemimize cron Job görevlerinde 59 dakikada bir işlemleri gerçekleştirmesi gerektiğini belirtiyoruz. Bu komut örnek olarak verilmiştir. Sisteminiz için ihtiyacınız olan Cron Job Komutu hakkında bilgi ve detayları yazılım hizmeti almış olduğunuz firmadan temin edebilirsiniz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(28 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top